ustmenu
ortamenu

TTNet Türkiye Çapında Hizmet Ağını Yaygınlaştırıyor
Türk Telekom'un internet hizmetleri sunan kuruluşu TTNet ile Crea Bilişim Teknolojileri arasında anlaşma imzalandı.

Bundan böyleCrea, TTNet'in çözüm ortağı olarak, 81 ildeki 350 satış noktasında, TTNet ADSL satışı, kurulumu ve servisi hizmeti verecek. Crea masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarının satıldığı her noktada TTNet ADSL hizmetinin de satılıyor olması, müşterilerin kolayca tek noktadan gereksinimlerini karşılamalarını sağlayacak. Crea, ayrıca ADSL modem kurulumu hizmeti almak isteyen TTNet ADSL müşterilerine, evlerinde bu servisi sağlayacak. Crea Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kont; TTNet ADSL hizmetinin, bütün Crea satış noktalarında satılan bilgisayarlarla kolayca müşterilere sunulmasının, müşterilerin Crea satış noktalarındaki deneyimlerinin daha da tatmin edici olmasını sağlayacağını belirtti. (13 Ekim 2006)

Fujitsu Siemens Computers, AMILO Pi1556'yı Türkiye Pazarına Sunuyor
Fujitsu Siemens Computers, 15.4" CrystalView geniş ekrana sahip yüksek performanslı notebook'u AMILO Pi1556'yı Türkiye pazarına sunuyor. AMILO Pi1556, güvenlik, performans ve tasarım konusunda sınırları zorlayan bir ürün olma ve kullanıcıya benzersizmultimedya keyfi yaşatmak amacıyla üretildi. Güçlü ekran kartı ile AMILO serisinin diğer modellerinden ayrılan AMILO Pi1556, oyunlardaki performansı ile ön plana çıkıyor. AMILO Pi1556'nın güçlü Vidia Geforce Go 7600 256 MB paylaşımsız ekran kartı oyun, film, fotoğraf, grafik ve 3D uygulamalarında kullanıcıya yüksek performans sağlıyor. Entegre Intel® Centrino® Duo Mobil teknolojisine sahip Intel® Core® 2 Duo işlemcinin verdiği güç ile AMILO Pi1556'in performansı da dikkat çekiyor. 15.4" CrystalView geniş ekran, renklerin daha canlı, görüntünün keskin ve net olmasını sağlıyor. Böylece notebooktan açık havada da tam performansla yararlanmak mümkün oluyor. (13 Ekim 2006)

Penta, HP Pavilion Serisi Ürünlerin Dağıtımını Yapacak
Türkiye'nin önde gelen teknoloji ürünleri dağıtıcısı Penta Bilgisayar, HP distribütörlüğünde ürün gamını genişletiyor. Yaklaşık bir yıldır HP'nin Kişisel Bilgisayar Sistemleri ve Görüntüleme-Baskı Sistemleri ürün gruplarının dağıtımından sorumlu olan Penta Bilgisayar, HP Pavilion serisi dizüstü ve masaüstü bilgisayarların da eklenmesiyle HP ürünlerinde bayi kanalına çok daha geniş bir ürün yelpazesi sunabilecek. Penta Bilgisayar Satış ve Pazarlama Koordinatörü Mürsel Özçelik, açıklamasında, "2005 Kasım itibari ile HP'nin Kişisel Sistemler, Görüntüleme ve Baskı Grubu ürünlerinin dağıtıcıları arasına katıldık. Kişisel sistemler HP'nin dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarını kapsayan ürün grubudur ve bu grupta Compaq ve Pavilion olarak adlandırılan 2 ayrı ürün gamı bulunmaktadır. Penta olarak geçtiğimiz süre zarfında sadece kurumsal kullanıcılara yönelik tasarlanmış Compaq serisi ürünlerin dağıtımını yapıyorduk. Son kullanıcıya yönelik tasarlanan ve multimedia özellikleri baskın olan Pavilion serisi ürünlerin dağıtımına da başlamakla hem ürün gamımızdaki eksiklerimizi tamamlanmış olduk hem de bayi kanalımıza HP'nin tüm dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarını tek bir kaynaktan tedarik etme imkanına kavuştuk" dedi. (12 Ekim 2006) www.penta.com.tr

Datagate, Maxtor Markalı Ürünlerin de Yetkili Dağıtıcısı Oldu
Index Grup bünyesinde faaliyet gösteren Datagate Bilgisayar, bundan böyle dünyanın sayılı bilgisayar sabit diski üreticilerinden olan ve yakın bir tarihte diğer büyük üreticilerden Seagate tarafından satın alınan Maxtor markalı ürünlerin de dağıtıcılığını yapacak. Datagate, Seagate ürünlerinin 14 yıldır Türkiye’de dağıtıcılığını yapıyor. 1 Ekim 2006 itibarıyla Maxtor markalı sabit disk satışına başlayan Datagate, 1 Ocak - 31 Ağustos 2006 tarihleri arasında 175 bin adet Seagate sabit disk satışı gerçekleştirdi. Datagate bu satışlardan 12,6 milyon dolar ciro elde etti. Datagate, 2006 yılı sonu hedefi olarak 300 bin adet satış ve 21 milyon dolarlık ciro öngörüyor. Datagate, 2006 yılının son çeyreğinde satış cirosuna Maxtor ürünlerinden gelecek 2,5 milyon dolarlık ciroyu eklemeyi hedefliyor. Dünya sabit disk pazarında son 12 aylık dönemde Seagate %30 ve Maxtor %12’lik paya sahip bulunuyor. (10 Ekim 2006)

NOD32 Antivirus, 4500 Satış Noktasına Arena İle Ulaşacak
ESET güvenlik yazılımları tarafından üretilen NOD32 AntiVirüs yazılımının Türkiye’de distribütörü Stratus Bilişim AŞ., Türkiye’nin en büyük dağıtıcı firmalarından Arena ile anlaştı. Nod32 Antivirüs, artık Arena'nın yurdun her yanına yayılmış ve aktif olarak çalıştığı 4500 civarında satış noktasında da satılacak. Arena, Türkiye'nin önde gelen kurumsal bilgisayar satıcıları, katma değerli satıcılar, yerli bilgisayar üreticileri, perakende satış mağazaları ve elektronik ticaret şirketleriyle çalışıyor. Bu işbirliği ile ilgili Nod32 Satış ve Pazarlama Müdürü Alev Akkoyunlu şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyük dağıtıcılarından biri olan Arena ile yapmış olduğumuz iş ortaklığı ile NOD32 Antivirus yazılımına her bayinin kolaylıkla ulaşabilmesini hedefliyoruz. Arena’nın bayileri için hazırlamış olduğu e-ticaret sistemi Pencere( www.pencere.com.tr ) ile isteyen her bayi ürünlerimizi kolaylıkla satın alabilecek. NOD32 Antivirus yazılımının yüksek performansı, başarılı proaktif koruması ve sunduğumuz ücretsiz destek hizmeti sayesinde 2006 yılında bir önceki yıla göre %120 büyüme sağladık. Bu iş birlikteliği ile başarımızı daha da arttıracağımıza inanıyoruz.“ (9 Ekim 2006)

HP ve Sony, Pillerin Güvenli Olduğunu Açıkladı
HP, dizüstü bilgisayar-larında kullanılan Sony bataryaların incelenmesi konusunda, Sony ile ortak bir çalışma yürüttü. Araştırma sonucunda şirketler, HP dizüstü bilgisayarlarda kullanılan pillerde aşırı ısınmadan kaynaklanan bir güvenlik sorunu olmadığını açıkladı. İki şirket tarafından yapılan inceleme sonucunda, HP tarafından üretilen dizüstü bilgisayarlardaki sistem konfigürasyonunun Sony üretimi olan pillerin aşırı ısınmasına neden olmayacağı saptandı. Yapılan çalışma sonucunda HP ve Sony, şu anda 2.4Ah veya 2.6Ah Sony batarya ile çalışan dizüstü bilgisayarların güvenlikle ilgili problem yaratmayacağı konusunda fikir birliğine vardılar. Bunun sonucunda HP, Sony’nin başlattığı global batarya değiştirme programına katılmasının gerekli olmadığını duyurdu. HP bugüne kadar, Sony’nin 28 Eylül 2006’da başlattığı global batarya değiştirme programına dahil ettiği Sony bataryaları ile çalışan HP dizüstü bilgisayar kullanıcılarından, aşırı ısınma üzerine bir şikayet almadı. (9 Ekim 2006)

Panda Software Türkiye Pazarlama Müdürü Özlem Çolak Oldu
1990 yılından beri büyük, orta ölçekli şirketlerin ve ev kullanıcılarının bütünüyle bilgisayar virüslerinden korunmaları amacıyla güvenlik yazılımı çözümü sunarak faaliyetlerini sürdüren Panda Software Türkiye, Pazarlama Müdürlüğüne Özlem Çolak’ı getirdi. 1995 yılında çalışma hayatına başlayan Özlem Çolak son iki yıldır Servodata bünyesinde Pazarlama ve Satış sorumlusu olarak görev yapıyordu. Marmara Üniv. Satış Yönetimi ve Anadolu Üniv. İşletme Fakültesinden mezun olan Çolak, Panda Software Türkiye bünyesindeki yeni bir yapılanma ile Türkiye Pazarlama Müdürü olarak çalışmalarına devam edecek. (6 Ekim 2006)

Lenovo, Intel® Core™2 Duo İşlemcili N100 Kişisel Dizüstü Bilgisayarları Duyurdu
Geçen yıl IBM'in kişisel bilgisayar bölümünü satın alarak dünyanın en büyük üçüncü PC üreticisi olan Lenovo, Intel® Core™2 Duo işlemci özellikli ilk dizüstü kişisel bilgisayarı N100'ü piyasaya çıkardı. Lenovo N100 serisinde, geniş ekran özelliğinin yanı sıra yeni nesil WiFi bağlantısı, güçlendirilmiş multimedya özellikleri, en son teknoloji Intel® Core™2 Duo işlemci, Vista Premium-ready olanakları ve endüstride öncü sistem desteği bulunuyor. PC teknolojisindeki yeniliklere sahip olan Lenovo N100, küçük işletme sahipleri için tasarlanmış dizüstü bilgisayarlarında teknolojiyi üst seviyeye taşıyor. Lenovo N100 serisi, kablosuz ve multimedya özelliklerini içeriyor. "Multiple In/ Multiple Out (MIMO) ve 802 temelli yeni nesil WiFi teknolojisi özelliklerine sahip N100, daha önceki standartlara sahip PC'lere göre çok daha hızlı bağlantı ve kablosuz çalışma kolaylığı sunuyor. Ayrıca N100 serisinin 15.4 inch VibrantView ekranı keskin kontrastlar, net görüntüler, arttırılmış renk derinliği ve daha geniş izleme olanağı sağlıyor. VibrantView kullanıcıların çok az ışıkta bile high-end grafik ve video izlerken multimedya deneyimlerini optimize ederek, dünyayı yanınızda taşıma imkanı sağlıyor. Lenovo N100 dünya genelinde 60'tan fazla ülkede, Lenovo iş ortakları aracılığı ile satışa sunuluyor. Lenovo, Türkiye'de de 1,099$+KDV'den başlayan tavsiye edilen son kullanıcı fiyatlarıyla Intel® Core™ Duo işlemci performansını kullanıcılara sunuyor. (6 Ekim 2006)

Google, Okur-Yazarlığın Gelişimine Destek Veriyor
LitCam, UNESCO ve Google'ın ortak çalışması sonucunda ortaya çıkarılan internet sitesi, e-öğrenme video görüntülerinden okur yazarlık hakkındaki kitap ve makalelere, okuma gruplarından okur-yazarlık ile ilgili bloglara kadar dünyada okur-yazarlık ile ilgili bir çok kaynağa ulaşma şansı sunuyor. İngilizce ve Almanca hizmet veren sitenin ziyaretçileri Google Maps (Haritalar) özelliğini de kullanarak dünyadaki okur-yazarlık kurumlarını da araştırabiliyorlar. Hayata geçirilen proje detaylarına google.com/literacy ve google.de/literacy adreslerinden ulaşılabiliyor. Google Avrupa Operasyonları Başkan Yardımcısı Nikesh Arora Google'ın, insanların bilgiye ulaşmalarına yardımcı olmak için kurulduğunu belirterek; "Bu sitenin, okur-yazarlık ile ilgili sorunlar ve bu sorunların çözümlerine yönelik bilgiye ulaşmakta ve iletişim kurmakta bir köprü oluşturacağını umuyoruz" diye konuştu. (5 Ekim 2006)

Symantec Backup Exec 10d For Windows Ödüllere Doymuyor
Symantec, Backup Exec 10d for Windows'un son dönmede aldığı ödülleri duyurdu. Symantec Backup Exec 10d ilk olarak CMP Medya'nın VARBusiness dergisi tarafından orta ölçekli pazarlar için yılın en iyi ürünü olarak seçildi. Ardından REDMOND Dergisi 2006 okurlarının tercihi olarak ödüllendirilen Symantec Backup Exec for Windows, daha sonra ise CompTIA'nın yıllık Breakaway konferansında ve CT Zirvesi'nde "En İyiler" listesinde yer aldı. Backup Exec 10d'nin hem windows yedeklemesini ortadan kaldırarak hem de endüstrinin ilk web tabanlı dosya erişimine olanak sağlayarak veri korumasında devrimci bir adım attığını belirten Symantec Ürün Yönetim Direktörü Brian Grene; Symantec müşterileri, iş ortakları ve endüstri yayınları editörlerinin oylamalarıyla kazanılan bu ödüllerin de Backup Exec ürün ailesinin elde ettiği başarıların bir kanıtı olduğunu ifade etti. Grene, özellikle Microsoft Windows ortamları için tasarlanan Symantec Backup Exec 10d ile iş ortaklarının orta ölçekli müşterine Windows verilerinin korunması için hem kesintisiz disk tabanlı hem de geleneksel teyp bazlı çözümler sağlayabildiklerini de sözlerine ekledi. (4 Ekim 2006)

Index Bilgisayar'da Yeni Görev Dağılımı
Index Bilgisayar bünyesinde bir dizi görev değişikliği yaptı. Neotech Genel Müdürü Hakan Koçer, kişisel kariyer planı doğrultusunda dağıtım alanı dışında çalışmaya karar vererek Neotech'teki hisselerini devredip görevinden ayrıldı. Neotech’in doğuş ve emekleme sürecini başarıyla yöneten Koçer’in yerine, 1998 yılından bu yana Index Bilgisayar’da görev yapan ve firmanın cirosunu 10 kattan fazla artırmasında büyük emeği geçen Index Genel Müdür Yardımcısı Mete Ataman getirildi. Grup firmalarından Netex’in Genel Müdür Yardımcısı Harun Taşbaş da Index Bilgisayar Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı. Index ailesine Index Bilgisayar’da Satış Müdürü olarak katılan Taşbaş, Netex’in cirosunu 5 yıl içinde 15 kattan fazla artıran ekibin içinde yer almıştı. Index Grup’taki bir başka atama haberi de Kanal ve İş Geliştirme Departmanı’ndan geliyor. Geçtiğimiz yıl Kanal ve İş Geliştirme Koordinatörü olarak göreve başlayan Emin Kurşun, Netex Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. Index Grup’un pek çok grup projesini hayata geçiren ve yaratıcılığıyla grubu sektör liderliğine taşıyan isimlerden biri olan Kurşun, 1 Ekim itibarıyla yeni görevine başlayacak.www.index.com.tr (3 Ekim 2006)

Microsoft'tan KoçSistem'e Ödül
Microsoft, 2006 yılı İş Ortakları Toplantısı'da KoçSistem'e, "Yılın Microsoft Servis İş Birliği-Destek Ödülü" verdi. KoçSistem'in, Saha Hizmetleri Bölümü - Wintel ekibi tarafından Microsoft işbirliği ile gerçekleşen başarılı destek projeleri sonucunda bu ödüle layık görüldüğü bildirildi. Düzenlenen törenle Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkın ve Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Selim Ellialtı tarafından sunulan ödülü KoçSistem adına Microsoft Ürün Sorumlusu İlke Şişman Gürer kabul etti. KoçSistem ve Microsoft Türkiye'nin uzun zamandır birlikte başarı ile yürüttükleri ortak çalışmalar sonucunda KoçSistem 2005 yılında Microsoft Gold Partner belgesine sahip olmuştu. KoçSistem'e Gold Partner Belgesi kazandıran hizmetler, İleri Altyapısal Çözümler ile e-Business Çözümleri grubunu kapsıyor. Microsoft çözüm ortaklarının en üst seviyesini oluşturan Gold Certified Partner'lar, pazarda başarılı olmak isteyen firmalara Microsoft teknolojilerini kendi uzmanlık alanlarında en yüksek seviyede sunuyorlar. (3 Ekim 2006)

BT Sektöründe İş Bulmak Jobula.Com İle Çok Kolay
BT Sektörünü, dinamiklerini ve ihtiyaçlarını yakından tanıyan insan Kaynakları Danışmanlık şirketi İnproda tarafından hayata geçirilen Jobula.com sektörde işarayan ve iş verenlerin ortak dili konuşabileceği bir platform sunuyor. Üyelik sistemiyle çalışacak olan Jobula.com sadece bir iş ilan sitesi olmaktan çok bilişim sektöründeki insan kaynakları kültürünü artırmak hedefiyle ayrıca bir portal özelliğini de taşıyor. Portala üye olan adaylar, aynı zamanda bu ortamda atama haberleri, şirket eğitimleri ve bilişim sektörüyle ilgili konuların yer aldığı içerikten yararlanabilecekler. Üyeler kendilerini özgeçmiş ve işe giriş süreci anlamında yönetirken diğer yandan sektörün insan kaynakları bakış açısıyla ilgili bilgiye ulaşabilecekler. Jobula.Com haberler bölümünde, Bilişim Sektörüne ait şirket evlilikleri, transfer ve atama haberleri, teknoloji eğitimleri veren şirketlerin eğitim takvimleri ve üretici, distribütör gibi şirketlerin etkinlik takvimleri yer alıyor. Bir süre sonra tüm Jobula.Com üyelerinin kariyer haritalarını oluşturabilecekleri sitede, adayların katılmaları gereken eğitimler ve etkinlikler yer alacak. www.jobula.com (2 Ekim 2006)

(Bilgiler Alıntıdır)

Anasayfa I TekNolojik Eski Haberler I Hakkımızda I İletişim I Önemli Siteler I Radyo 2000 Dinle